# B82412A3471J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82412A3471J
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82412a3471j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82412a3471j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 225 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1Ohm Max
- **Frequency:** 450MHz
- **Height:** 0.075" (1.90mm)
- **Inductance:** 470 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 30 @ 100MHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Supplier Device Package:** 1210 (3225 Metric)
- **Tolerance:** Â±5%