# B82144F2823J000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82144F2823J000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82144f2823j000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82144f2823j000#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/67/495-6783-1-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/68/495-6811-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.1A
- **Current Rating (Amps):** 1.4 A
- **DC Resistance (DCR):** 400mOhm Max
- **Frequency:** 6MHz
- **Inductance:** 82 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 40 @ 79.6kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.256" Dia x 0.362" L (6.50mm x 9.20mm)
- **Tolerance:** ±5%