# B82144B2334J000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82144B2334J000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82144b2334j000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82144b2334j000#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/67/495-6763-1-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/67/495-6766-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 520mA
- **Current Rating (Amps):** 700 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.53Ohm Max
- **Frequency:** 2.8MHz
- **Height:** 0.551" (14.00mm)
- **Inductance:** 330 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 40 @ 79.6kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.256" Dia (6.50mm)
- **Tolerance:** ±5%