# B82144B1222K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82144B1222K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82144b1222k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82144b1222k000#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/56/495-5626-1-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 2.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 90mOhm Max
- **Frequency:** 140MHz
- **Height:** 0.571" (14.50mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 25 @ 7.96MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.256" Dia (6.50mm)
- **Tolerance:** ±10%