# B82141B1184J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82141B1184J
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82141b1184j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82141b1184j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 135 mA
- **DC Resistance (DCR):** 5.3Ohm Max
- **Frequency:** 4.2MHz
- **Height:** 0.512" (13.00mm)
- **Inductance:** 180 ÂµH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 60 @ 796kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.118" Dia (3.00mm)
- **Tolerance:** Â±5%