# B82141A1333K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82141A1333K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82141a1333k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82141a1333k000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/77/495-77191-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 300 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.12Ohm Max
- **Frequency:** 10MHz
- **Inductance:** 33 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 55 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.118" Dia x 0.268" L (3.00mm x 6.80mm)
- **Tolerance:** ±10%