# B82133A5701M000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82133A5701M000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82133a5701m000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82133a5701m000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/76/495-76035-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 700 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.2Ohm
- **Frequency:** 26MHz
- **Inductance:** 55 ÂµH
- **Material:** Iron
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.295" Dia x 0.984" L (7.50mm x 25.00mm)
- **Tolerance:** Â±20%