# B82132A5301M000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82132A5301M000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82132a5301m000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82132a5301m000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 300 mA
- **DC Resistance (DCR):** 5.7Ohm
- **Frequency:** 29MHz
- **Inductance:** 70 ÂµH
- **Material:** Iron
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.217" Dia x 0.787" L (5.50mm x 20.00mm)
- **Tolerance:** Â±20%