# B82116S1221L127
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82116S1221L127
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82116s1221l127
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82116s1221l127#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 25A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 1.4mOhm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.870" (22.10mm)
- **Inductance @ Frequency:** 2.9 µH @ 10 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 180°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.886" Dia (22.50mm)