# B81141C1684M000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B81141C1684M000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b81141c1684m000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b81141c1684m000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/37/09/2237090-495-1666-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.68 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 1.122" (28.50mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Ratings:** X1
- **Size:** 1.634" L x 0.630" W (41.50mm x 16.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 440V