# B81141C1474M000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B81141C1474M000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b81141c1474m000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b81141c1474m000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/36/81/2236810-495-1401-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.47 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 1.083" (27.50mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Ratings:** X1
- **Size:** 1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 440V