# B78148E1103K009
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B78148E1103K009
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b78148e1103k009
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b78148e1103k009#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2A
- **Current Rating (Amps):** 2.25 A
- **DC Resistance (DCR):** 136mOhm Max
- **Frequency:** 20MHz
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 35 @ 1MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.157" Dia x 0.374" L (4.00mm x 9.50mm)
- **Tolerance:** ±10%