# B78108S1183J009
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B78108S1183J009
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b78108s1183j009
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b78108s1183j009#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 580 mA
- **DC Resistance (DCR):** 670mOhm Max
- **Frequency:** 17MHz
- **Inductance:** 18 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 60 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.157" Dia x 0.362" L (4.00mm x 9.20mm)
- **Tolerance:** ±5%