# B78108E1473J009
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B78108E1473J009
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b78108e1473j009
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b78108e1473j009#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/76/495-76026-3-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 870mA
- **Current Rating (Amps):** 950 mA
- **DC Resistance (DCR):** 680mOhm Max
- **Frequency:** 8MHz
- **Inductance:** 47 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 40 @ 796kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.157" Dia x 0.374" L (4.00mm x 9.50mm)
- **Tolerance:** ±5%