# B78108E1222K009
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B78108E1222K009
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b78108e1222k009
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b78108e1222k009#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/76/495-76016-3-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4A
- **Current Rating (Amps):** 3.4 A
- **DC Resistance (DCR):** 57mOhm Max
- **Frequency:** 150MHz
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 50 @ 7.96MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.157" Dia x 0.374" L (4.00mm x 9.50mm)
- **Tolerance:** ±10%