# B7530E24B-BSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B7530E24B-BSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b7530e24b-bsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b7530e24b-bsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/37/8506371-1570-1040-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 13.5 CFM (0.378m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 45.0dB(A)
- **RPM:** 3800 RPM
- **Size:** Square/Rounded - 76mm L x 76mm H
- **Static Pressure:** 0.710 in H2O (176.9 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.192 lb (87.08 g)
- **Width:** 30.00mm