# B74121U0055M060
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B74121U0055M060
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b74121u0055m060
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b74121u0055m060#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DVI, HDMI, USB
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Capacitance @ Frequency:** 0.55pF @ 1MHz
- **Current:** 7A (8/20碌s)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** WL-CSP0201 SL
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 5.6V (Typ)