# B72660M1300K072
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72660M1300K072
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72660m1300k072
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72660m1300k072#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/23/495-2390-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 1100 pF @ 1 kHz
- **Current:** 250 A
- **Energy:** 2J
- **Maximum AC Volts:** 30 V
- **Maximum DC Volts:** 34 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 51.7 V
- **Varistor Voltage (Min):** 42.3 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 47 V