# B72660M0600S172
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72660M0600S172
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72660m0600s172
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72660m0600s172#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/23/495-2390-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 480 pF @ 1 kHz
- **Current:** 1.2 kA
- **Energy:** 4.8J
- **Maximum AC Volts:** 60 V
- **Maximum DC Volts:** 85 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 118 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 100 V