# B72660M0461K093
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72660M0461K093
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72660m0461k093
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72660m0461k093#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/23/495-2390-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1 kA
- **Energy:** 36J
- **Maximum AC Volts:** 460 V
- **Maximum DC Volts:** 615 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Varistor Voltage (Max):** 825 V
- **Varistor Voltage (Min):** 675 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 750 V