# B72590T0170S160
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72590T0170S160
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72590t0170s160
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72590t0170s160#rfq
## Technical Specifications
- **Current:** 20 A
- **Energy:** 0.01J
- **Maximum AC Volts:** 17 V
- **Maximum DC Volts:** 19 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Varistor Voltage (Max):** 40.63 V
- **Varistor Voltage (Min):** 24.38 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 32.5 V