# B72590T0140L060
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72590T0140L060
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72590t0140l060
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72590t0140l060#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/25/495-2598-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/34/495-3418-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 47 pF @ 1 MHz
- **Current:** 20 A
- **Energy:** 0.01J
- **Maximum AC Volts:** 14 V
- **Maximum DC Volts:** 16 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 27.03 V
- **Varistor Voltage (Min):** 19.98 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 23.5 V