# B72590T0110S460
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72590T0110S460
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72590t0110s460
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72590t0110s460#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/25/495-2598-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 120 pF @ 1 MHz
- **Current:** 22 A
- **Energy:** 0.0075J
- **Maximum AC Volts:** 11 V
- **Maximum DC Volts:** 12 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 22.5 V
- **Varistor Voltage (Min):** 13.5 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 18 V