# B72590P8200S060
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72590P8200S060
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72590p8200s060
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72590p8200s060#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 4.7 pF @ 1 MHz
- **Maximum AC Volts:** 20 V
- **Maximum DC Volts:** 24 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 110 V
- **Varistor Voltage (Min):** 99 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 100 V