# B72590D0120H060
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72590D0120H060
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72590d0120h060
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72590d0120h060#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/36/495-3684-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/34/495-3418-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 4.5 pF @ 1 MHz
- **Maximum DC Volts:** 12 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Min):** 20 V