# B72580V0950S172
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72580V0950S172
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72580v0950s172
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72580v0950s172#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/76/495-76133-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 250 pF @ 1 kHz
- **Current:** 250 A
- **Energy:** 2.8J
- **Maximum AC Volts:** 95 V
- **Maximum DC Volts:** 125 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 180 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 150 V