# B72580T6750K072
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72580T6750K072
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72580t6750k072
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72580t6750k072#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/74/495-7485-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 320 pF @ 1 kHz
- **Current:** 400 A
- **Energy:** 2.5J
- **Maximum AC Volts:** 75 V
- **Maximum DC Volts:** 100 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 132 V
- **Varistor Voltage (Min):** 108 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 120 V