# B72580E0140K062
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72580E0140K062
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72580e0140k062
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72580e0140k062#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/74/495-7471-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/76/495-76133-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 4500 pF @ 1 kHz
- **Current:** 800 A
- **Energy:** 2.3J
- **Maximum AC Volts:** 14 V
- **Maximum DC Volts:** 18 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 24.2 V
- **Varistor Voltage (Min):** 19.8 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 22 V