# B72542V3140S572
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72542V3140S572
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72542v3140s572
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72542v3140s572#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/74/495-7485-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 12 kA
- **Energy:** 25J
- **Maximum AC Volts:** 14 V
- **Maximum DC Volts:** 16 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Varistor Voltage (Max):** 27.5 V
- **Varistor Voltage (Min):** 22.5 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 25 V