# B72542V0350K062
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72542V0350K062
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72542v0350k062
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72542v0350k062#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1 kA
- **Energy:** 7.7J
- **Maximum AC Volts:** 35 V
- **Maximum DC Volts:** 45 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Varistor Voltage (Max):** 61.6 V
- **Varistor Voltage (Min):** 50.4 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 56 V