# B72540V0200K062
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72540V0200K062
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72540v0200k062
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72540v0200k062#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/25/495-2598-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/75/495-75940-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 7000 pF @ 1 kHz
- **Current:** 1.2 kA
- **Energy:** 7.8J
- **Maximum AC Volts:** 20 V
- **Maximum DC Volts:** 26 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 36.3 V
- **Varistor Voltage (Min):** 29.7 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 33 V