# B72540T6500K062
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72540T6500K062
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72540t6500k062
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72540t6500k062#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/74/495-7485-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/74/495-7485-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 3000 pF @ 1 MHz
- **Current:** 4.5 kA
- **Energy:** 15J
- **Maximum AC Volts:** 50 V
- **Maximum DC Volts:** 65 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 90.2 V
- **Varistor Voltage (Min):** 73.8 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 82 V