# B72530V1140S262
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72530V1140S262
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72530v1140s262
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72530v1140s262#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/74/495-7474-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 1700 pF @ 1 kHz
- **Current:** 400 A
- **Energy:** 1.6J
- **Maximum AC Volts:** 14 V
- **Maximum DC Volts:** 16 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 27.06 V
- **Varistor Voltage (Min):** 16.94 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 22 V