# B72530T6250K062
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72530T6250K062
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72530t6250k062
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72530t6250k062#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 5000 pF @ 1 kHz
- **Current:** 1.5 kA
- **Energy:** 4J
- **Maximum AC Volts:** 25 V
- **Maximum DC Volts:** 36 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 48.95 V
- **Varistor Voltage (Min):** 40.05 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 44.5 V