# B72530T1140S272
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72530T1140S272
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72530t1140s272
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72530t1140s272#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 1800 pF @ 1 kHz
- **Current:** 400 A
- **Energy:** 1.6J
- **Maximum AC Volts:** 14 V
- **Maximum DC Volts:** 16 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Typ):** 22 V