# B72530G0300K062
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72530G0300K062
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72530g0300k062
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72530g0300k062#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 1500 pF @ 1 kHz
- **Current:** 300 A
- **Energy:** 2J
- **Maximum AC Volts:** 30 V
- **Maximum DC Volts:** 38 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 51.7 V
- **Varistor Voltage (Min):** 42.3 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 47 V