# B72520V0350K062
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72520V0350K062
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72520v0350k062
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72520v0350k062#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/25/495-2598-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/44/495-4401-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100 A
- **Energy:** 0.4J
- **Maximum AC Volts:** 35 V
- **Maximum DC Volts:** 45 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Varistor Voltage (Max):** 61.6 V
- **Varistor Voltage (Min):** 50.4 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 56 V