# B72520G0400K062
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72520G0400K062
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72520g0400k062
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72520g0400k062#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 470 pF @ 1 kHz
- **Current:** 100 A
- **Energy:** 0.5J
- **Maximum AC Volts:** 40 V
- **Maximum DC Volts:** 56 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 74.8 V
- **Varistor Voltage (Min):** 61.2 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 68 V