# B72520E0250K062
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72520E0250K062
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72520e0250k062
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72520e0250k062#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/74/495-7471-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 550 pF @ 1 kHz
- **Current:** 200 A
- **Energy:** 1J
- **Maximum AC Volts:** 25 V
- **Maximum DC Volts:** 31 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 42.9 V
- **Varistor Voltage (Min):** 35.1 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 39 V