# B72510T2170K62
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72510T2170K62
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72510t2170k62
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72510t2170k62#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/25/495-2598-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30 A
- **Energy:** 0.1J
- **Maximum AC Volts:** 17 V
- **Maximum DC Volts:** 22 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Varistor Voltage (Typ):** 25 V