# B72510T1250K62
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72510T1250K62
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72510t1250k62
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72510t1250k62#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 250 pF @ 1 kHz
- **Current:** 80 A
- **Energy:** 0.3J
- **Maximum AC Volts:** 25 V
- **Maximum DC Volts:** 31 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 42.9 V
- **Varistor Voltage (Min):** 35.1 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 39 V