# B72510G1140S862
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72510G1140S862
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72510g1140s862
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72510g1140s862#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 800 pF @ 1 kHz
- **Current:** 120 A
- **Energy:** 1J
- **Maximum AC Volts:** 14 V
- **Maximum DC Volts:** 16 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Varistor Voltage (Max):** 27 V
- **Varistor Voltage (Min):** 22 V