# B72500T8140S160
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72500T8140S160
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72500t8140s160
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72500t8140s160#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 30 pF @ 1 MHz
- **Current:** 5 A
- **Energy:** 0.03J
- **Maximum AC Volts:** 14 V
- **Maximum DC Volts:** 16 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 33.6 V
- **Varistor Voltage (Min):** 22.4 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 28 V