# B72500T110K70
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72500T110K70
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72500t110k70
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72500t110k70#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30 A
- **Energy:** 0.2J
- **Maximum AC Volts:** 11 V
- **Maximum DC Volts:** 14 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Varistor Voltage (Max):** 19.8 V
- **Varistor Voltage (Min):** 16.2 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 18 V