# B72500E2170S160
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72500E2170S160
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72500e2170s160
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72500e2170s160#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/74/495-7471-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 50 pF @ 1 MHz
- **Current:** 30 A
- **Energy:** 0.075J
- **Maximum AC Volts:** 17 V
- **Maximum DC Volts:** 22 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 40.63 V
- **Varistor Voltage (Min):** 24.38 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 32.5 V