# B72307S0351K101
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72307S0351K101
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72307s0351k101
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72307s0351k101#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 80 pF @ 1 kHz
- **Current:** 1.2 kA
- **Energy:** 27J
- **Maximum AC Volts:** 350 V
- **Maximum DC Volts:** 460 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 616 V
- **Varistor Voltage (Min):** 504 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 560 V