# B72280B0461K001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72280B0461K001
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72280b0461k001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72280b0461k001#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/70/80/2670806-495-4627-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 7700 pF @ 1 kHz
- **Current:** 100 kA
- **Energy:** 2500J
- **Maximum AC Volts:** 460 V
- **Maximum DC Volts:** 615 V
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 825 V
- **Varistor Voltage (Min):** 675 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 750 V