# B72240L0751K100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72240L0751K100
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72240l0751k100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72240l0751k100#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/72/03/2672037-495-1457-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 1200 pF @ 1 kHz
- **Current:** 40 kA
- **Energy:** 1200J
- **Maximum AC Volts:** 750 V
- **Maximum DC Volts:** 970 V
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 1.32 kV
- **Varistor Voltage (Min):** 1.08 kV
- **Varistor Voltage (Typ):** 1.2 kV