# B72240L0551K102
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72240L0551K102
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72240l0551k102
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72240l0551k102#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/72/03/2672039-495-77326-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 1400 pF @ 1 kHz
- **Current:** 40 kA
- **Energy:** 960J
- **Maximum AC Volts:** 550 V
- **Maximum DC Volts:** 745 V
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 1.001 kV
- **Varistor Voltage (Min):** 819 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 910 V