# B72240L0461K100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72240L0461K100
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72240l0461k100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72240l0461k100#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/72/03/2672037-495-1457-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 1600 pF @ 1 kHz
- **Current:** 40 kA
- **Energy:** 960J
- **Maximum AC Volts:** 460 V
- **Maximum DC Volts:** 615 V
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 825 V
- **Varistor Voltage (Min):** 675 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 750 V